v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Svitavy inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Svitavy vznikl jako správní celek v dnešní podobě v roce 1960 sloučením převážné části čtyř bývalých okresů: Litomyšl, Moravská Třebová, Polička a Svitavy. Tvoří jihovýchodní výběžek Pardubického kraje. Svoji rozlohou 1 379 km2 je největším okresem v kraji, na jeho rozloze se podílí 30,5 %. Hustota zalidnění 76 obyvatel na km2 je v kraji nejnižší. Je vnitrozemským okresem, na východě sousedí s Olomouckým krajem, na jihu s Jihomoravským krajem a s krajem Vysočina, na západě a na severu hraničí s okresy Pardubického kraje (Chrudim a Ústí nad Orlicí).
Území okresu leží v nadmořské výšce od 270 m (místo, na kterém opouští řeka Loučná území okresu) po 778 m (katastr obce Pustá Rybná). Převážná část okresu je tvořena Svitavskou pahorkatinou, na jihozápad zasahuje Hornosvratecká vrchovina (Žďárské vrchy). Východní část okresu je tvořena Moravskotřebovskou pahorkatinou a na jihovýchodě je Malá Haná (součást Boskovické brázdy).

Hydrologické poměry jsou ovlivněny polohou okresu na hlavním evropském rozvodí. Z centrální části okresu odvádí vody řeka Svitava, jihozápadní část okresu leží v povodí Svratky, východ je v povodí Třebůvky. Tyto řeky odvádějí vody do Dunaje, zatímco severozápad okresu leží v povodí Labe (Třebovka a Loučná). Největší vodní plochou je s 82 ha rybník Hvězda. Vydatné zdroje podzemních vod zejména v oblasti Březové nad Svitavou umožňují zásobovat vodou uživatele mimo okres.

Klimatické poměry jsou v jednotlivých částech okresu odlišné. Nejpříznivější podmínky má severozápad a jihovýchod okresu s průměrnou roční teplotou nad 7 ºC a úhrnem srážek do 600 mm. Centrální část okresu je chladnější a vlhčí, průměrná roční teplota je 6 ºC, průměrné srážky 700 mm. Ještě chladnější a vlhčí je jihozápadní část okresu.

Z celkové rozlohy okresu tvoří zemědělská půda 83 780 hektarů, z toho orná 63 402 ha, trvalé travní porosty 16 891 ha, sady a zahrady 3 487 ha, vodní plochy 1 046 ha. Na lesní půdu připadá 31,2 % rozlohy okresu.

Od posledních změn administrativních hranic okresů k 1. lednu 2007 je svitavský okres rozdělen na 116 obcí, z toho 7 měst a jeden městys (Svojanov). Z celkového počtu 104 934 obyvatel (k 31. 12. 2008) tvořily ženy 50,8 %. V uplynulých 10 letech se počet obyvatel okresu postupně snižoval. Obrat v roce 2007 byl umožněn zvýšením počtu živě narozených dětí při současném poklesu počtu zemřelých osob v poproduktivním věku.

Výrobní charakter okresu je smíšený, zaměstnanost v zemědělství sice klesá, přesto zůstává podíl primárního sektoru na celkové zaměstnanosti vyšší než v ostatních okresech kraje. Rostlinná výroba se orientuje zejména na pěstování obilovin a řepky. V živočišné výrobě má okres významný podíl na produkci drůbeže. Průmysl není v okrese orientován jednostranně, struktura oborů je poměrně pestrá. Rozhodující objem výroby připadal v předchozích letech na potravinářské a textilní závody, v poslední době však význam textilu poklesl. Naproti tomu stále roste podíl výroby skleněných vláken. Výrazné zastoupení má též kovovýroba, strojírenství a výroba dopravních prostředků (především příslušenství).

Dlouhodobě má svitavský okres nejvyšší nezaměstnanost v kraji. V roce s nejvyšší nezaměstnaností (2003) hledalo v okrese práci 13,4 % práceschopného obyvatelstva. Postupně se míra registrované nezaměstnanosti snížila až na 8,4 % ke konci roku 2007.

Investiční činnost v okrese nebyla v uplynulých 10 letech příliš rozsáhlá. V nových průmyslových zónách v Moravské Třebové, Svitavách, Poličce a Litomyšli budovaly své provozovny především menší firmy. Významnými stavebními akcemi v okrese byla stavba železničního koridoru, rekonstrukce silnice E461 (obě akce za přispění prostředků z evropských fondů). Ke zlepšení zdravotní péče přispělo vybudování nového pavilonu akutní medicíny ve Svitavské nemocnici a rekonstrukce nemocnice v Litomyšli. Obchodní řetězce vystavěly ve větších městech v okrese supermarkety a svá obchodní a servisní střediska zde umístili nejvýznamnější producenti automobilů. Největší akcí v kraji v oblasti občanské vybavenosti, na kterou byly využity prostředky z evropských fondů, byla rekonstrukce bývalého průmyslového areálu ve Svitavách na multifunkční kulturní zařízení Fabrika.

V oblasti bytové výstavby se města zaměřila na rekonstrukce panelových domů a budování technické infrastruktury pro výstavbu rodinných domů. Výstavba komunálních bytů byla orientována především na menší sociální byty, které mají zlepšit podmínky bydlení mladým rodinám. Intenzita bytové výstavby nedosahovala v uplynulých letech krajského průměru, méně se stavěly především rodinné domy. Nadprůměrné byly počty modernizací v přepočtu na 1 000 obyvatel.

Ve městech přispěly ke zlepšení životního prostředí úpravy center a regenerace parků a zahrad. Odborníci ocenili především rekonstrukci náměstí Míru ve Svitavách a obnovu Klášterních zahrad v Litomyšli. V zájmu snížení povodňového rizika v níže položených částech okresu probíhalo budování suchých poldrů, čištění koryt řek a rekonstrukce rybníků (včetně největšího rybníka Hvězdy). Na Poličsku vznikly dokonce nové rybníky. Na území celého okresu se v zájmu rozvoje cestovního ruchu budovaly cyklostezky.

K turisticky atraktivním místům okresu patří hrad Svojanov, dochované středověké opevnění města Poličky a renesanční městské jádro Moravské Třebové, které je městskou památkovou rezervací. V roce 1970 byla nejzápadnější část okresu zařazena do Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Další rozvoj cestovního ruchu podpořilo zařazení zámeckého areálu v Litomyšli na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1999, přitom již dříve byla Litomyšl městskou památkovou rezervací. K rozvoji turistiky v oblasti Toulovcových Maštalí na pomezí svitavského a chrudimského okresu přispělo vybudování několika nových rozhleden. Krásy jižní části okresu umožňuje objevovat „Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana“ u Březové nad Svitavou.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Slovem i obrazem: Koledníci v Poličce a v Praze

Až do 14. ledna 2025 probíhá na území České republiky Tříkrálová sbírka. Do zapečetěné pokladničky koledníků lze přispět drobným i větším penízem. Lze tak oslavit svátek solidarity dobrým skutkem.

Z Gastromapy Lukáše Hejlíka zmizí ikona. Beef Burger Litomyšl zavře své okénko

V Litomyšli končí oblíbený Beef Burger, který je známý i z Gastromapy Lukáše Hejlíka. Majitel bistra David Neumann dostal od majitele domu na náměstí výpověď. Posledního ledna vydá z okénka poslední burgery. Denně tady přitom zpracuje okolo dvanácti kilo masa. Za vyhlášenými burgery jezdí do Litomyšle lidé ze Svitav, České Třebové, Pardubic nebo Hradce Králové.

Munice z Rosničky mizí, postupně najíždí do rybníku bagry

Pyrotechnici mají částečně hotový průzkum rybníku Rosnička ve Svitavách. Do rybníku tak konečně najela těžká technika a začíná odbahnění za desítky milionů korun.

Kafárna ve Svitavách odstartovala. První setkání naplnilo očekávání

První Kafárna ve Svitavách se ukázala jako úspěšný projekt, který přináší občanům možnost sdílet své podněty a nápady v neformálním prostředí. Setkání, které proběhlo na začátku ledna, naznačilo, že tento koncept může výrazně přispět ke konstruktivní diskuzi ve městě.

KVÍZ: Plha se hlásí! Josef Kemr zemřel před 30 lety. Poznáte jeho role?

Josef Kemr se narodil na pražském Žižkově a s Prahou byl spjat po celý život. Dlouhá léta bydlel v malostranském domě v Nerudově ulici, kde byl jeho trabant s cedulkou „Prosím neodtahovat, vůz Josefa Kemra“ dobře známým symbolem. Objevil se ve více než 150 filmových a 170 televizních rolích. Stal se nesmrtelným i díky postavám dědy Komárka v komedii Na samotě u lesa nebo studenta večerní průmyslovky Plhy ze snímku „Marečku, podejte mi pero!“ Dokažte, že se vyznáte ve slavných rolích herce, který zemřel 15. ledna před 30 lety. Zvládnete vyplnit kvíz na jedničku, nebo aspoň na dvojku jako Plha?