v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí
Okres Jablonec nad Nisou je okresem příhraničním. Na severu hraničí s Polskou republikou, a to v délce 18,1 km, na západě s okresem Liberec a na jihu a východě sousedí s okresem Semily. Svou rozlohou 402 km2 patří mezi nejmenší okresy v republice, hustotou 223,9 obyvatel na km2 se však řadí mezi prvních deset v republice.
Reformou státní správy byla k 1. 1. 2000 Česká republika nově rozdělena na 14 krajů (NUTS3). Okres Jablonec nad Nisou se tak spolu s okresy Liberec, Česká Lípa a Semily stal součástí Libereckého kraje. K 1. 1. 2003 nabyla platnosti reforma státní správy, při které byly zrušeny okresní úřady a současně byly stanoveny územní obvody pověřených obcí II. stupně a správní obvody obcí s rozšířenou působností III. stupně. Touto reformou však nebyly zrušeny okresy jako územní jednotky. Správní obvody obcí s rozšířenou působností územně neodpovídají hranicím okresu. Na území okresu Jablonec nad Nisou leží správní obvod obce s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou, správní obvod Tanvald (částečně zasahuje do okresu Semily) a správní obvod Železný Brod, které jsou zároveň územními obvody pověřených obecních úřadů. Obce Frýdštejn a Malá Skála spadají do správního obvodu Turnov.
V okrese se nachází 34 obcí, z toho 8 měst. K 31. 12. 2008 žilo ve všech obcích okresu celkem 90 076 obyvatel. Středisky osídlení jsou především město Jablonec nad Nisou (45 254 obyvatel), dále Tanvald (6 979 obyvatel) a Železný Brod (6 486 obyvatel). Ve městech k uvedenému datu žilo 81,0 % obyvatel okresu.
ilustrační fotoÚzemí okresu Jablonec nad Nisou se vyznačuje velkou členitostí terénu. Nejnižší nadmořská výška dosahuje 254 m n. m., nejvyšší 1 084 m n. m (Černá hora). Z celkové plochy okresu připadá 55,4 % na lesní půdu, 32,2 % zaujímá zemědělská půda.
Celkem je v okrese Jablonec nad Nisou v Registru ekonomických subjektů zapsáno více než 23 tisíc subjektů, z toho 24 % z nich spadá do oblasti obchodu, oprav motorových vozidel a výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost. Významným odvětvím v okrese je také zpracovatelský průmysl, především průmysl skla, keramiky, porcelánu a stavebních hmot. Knejvětším firmám v okrese patří: PRECIOSA, a.s., JABLONEX GROUP a.s., Lucas Varity s.r.o., Seba T, akciová společnost, AKT plastikářská technologie Čechy, spol. s r.o., BTV plast, s.r.o.
Dlouhodobým pozitivním rysem okresu je nízká míra registrované nezaměstnanosti, která zde dosahuje nejnižší hodnoty v rámci okresů Libereckého kraje a současně řadí okres na 29. pozici mezi 77 okresy celé České republiky. K 31. 12. 2007 činila úroveň této míry v okrese 5,31 %. Počet uchazečů o zaměstnání dosáhl počtu 2 710 osob, z toho 2 346 uchazečů (tj. 86,6 % z celkového počtu) splnilo podmínku dosažitelnosti. Ke konci roku 2007 na 1 volné pracovní místo v okrese připadlo 4,73 uchazečů.
ilustrační fotoJablonecký okres je mimořádně přitažlivým nejen pro domácí, ale i zahraniční návštěvníky svým bohatstvím přírodních krás, silnou kulturní tradicí a množstvím stavebních a uměleckých památek. Na území se rozprostírají Jizerské hory, nabízející v zimním období vhodné terény pro klasické i sjezdové lyžování. V letním období jsou vyhledávaným místem pro horskou cykloturistiku. V Jizerských horách leží významné přírodní lokality, mezi které patří především rašeliniště, místa se zajímavou flórou a potoky s četnými menšími vodopády. Ke koloritu Jablonecka patří rozhledny. Nejznámější jsou Černá Studnice, Bramberk, Královka, Štěpánka a tanvaldský Špičák. Oblastí velkého turistického zájmu se stalo údolí Jizery. Řeka protéká divokými soutěskami a v letní sezóně je tak často využívaná k vodní turistice.