v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí
Okres Semily se rozkládá v jihovýchodní části Libereckého kraje. Na severu je v délce 13,4 km ohraničen státní hranicí s Polskem, na východě okresem Trutnov, na jihu okresy Jičín a Mladá Boleslav. Na severozápadě sousedí s okresy Jablonec nad Nisou a Liberec.
Reformou státní správy byla k 1. 1. 2000 Česká republika nově rozdělena na 14 krajů (NUTS3). Okres Semily se tak spolu s okresy Liberec, Česká Lípa a Jablonec nad Nisou stal součástí Libereckého kraje. K 1. 1. 2003 nabyla platnosti reforma státní správy, při které byly zrušeny okresní úřady a současně byly stanoveny územní obvody pověřených obcí II. stupně a správní obvody obcí s rozšířenou působností III. stupně. Touto reformou však nebyly zrušeny okresy jako územní jednotky. Na území okresu Semily leží správní obvod obce s rozšířenou působností Semily, správní obvod Jilemnice a správní obvod Turnov, který je tvořen obcemi z okresů Semily, Jablonec nad Nisou a Liberec. Správní obvody obcí s rozšířenou působností tedy ne v každém případě odpovídají územně hranicím okresů.
Rozlohou 699 km2 zaujímá okres Semily 22,1 % území Libereckého kraje. Na 1 km2 v roce 2008 připadalo 106,9 obyvatel a okres se tak se svou hustotou zalidnění řadí na třetí místo v kraji.
Semilský kostelV okrese Semily se nachází 65 obcí, z toho 9 měst. K 31. 12. 2008 žilo ve všech obcích okresu celkem 74 698 obyvatel. Středisky osídlení jsou především města Turnov (14 463 obyvatel), Semily (8 919 obyvatel), Lomnice nad Popelkou (5 837 obyvatel) a Jilemnice (5 682 obyvatel), ve všech městech žilo dohromady 58,8 % obyvatel okresu.
Semilský okres se vyznačuje různorodostí svých přírodních podmínek, jakou mnoho území naší republiky nemá. Okres Semily tvoří tři základní pásma. Pásmo čistě horské představuje západní část Krkonoš, pásmo podhorské zaujímá území Semilska a Jilemnicka (Podkrkonoší) a pásmo mírně zvlněné až nížinaté v okolí Turnova (Český ráj). Důkazem pestrosti přírodních podmínek jsou nadmořské výšky od 236 m n. m. do 1 435 m n. m, kterou dosahuje nejvyšší vrchol krkonošského masívu na území okresu (Kotel). Dalšími vrcholy jsou Lysá Hora (1 343 m) a Žalý (1 030 m). Z celkové plochy okresu připadá 53,5 % na zemědělskou půdu a 37,2 % zaujímá lesní půda. Z přírodních zdrojů jsou známy zásoby kvalitního čediče v oblasti Semilska.
Od severu k jihu protéká územím okresu řeka Jizera, která se svými přítoky Mumlavou, Jizerkou, Oleškou a Kamenicí vytváří hluboká romantická údolí s řadou turistických stezek. V jižní části Českého ráje je řada rybníků.
V roce 2007 bylo v okrese zaregistrováno více než 18,5 tisíc ekonomických subjektů, mezi nimiž zaujímají důležité postavení firmy zaměřené na obchod, opravy motorových vozidel a výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost, zpracovatelský průmysl, stavebnictví, ubytování a stravování, ale i zemědělství. Většina největších firem se usídlila ve městě Turnově: ONTEX CZ s.r.o., GRUPO ANTOLIN TURNOV s.r.o., Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov, Sklostroj Turnov CZ, s.r.o., KAMAX s.r.o. Mezi největší firmy v okrese dále patří: Cutisin, s.r.o. se sídlem v Jilemnici, Technolen technický textil a. s.se sídlem v Lomnici nad Popelkou, HYBLER TEXTIL, s.r.o. se sídlem v Semilech.
Socha ze semilské galerie (autor Michael Bílek)K 31. 12. 2007 bylo v okrese Semily registrováno 2 323 neumístěných uchazečů o zaměstnání, z toho 2 163 dosažitelných. Míra registrované nezaměstnanosti vypočítaná z podkladů Ministerstva práce a sociální věcí ČR vykazuje vcelku příznivou úroveň a ke konci roku 2007 dosáhla 5,73 %. Dosažená úroveň byla druhá nejnižší mezi okresy Libereckého kraje a současně třicátásedmá nejnižší mezi 77 okresy České republiky. K uvedenému datu na 1 volné pracovní místo připadlo 3,10 uchazeče.
Přírodní podmínky okresu nabízejí celoroční rekreační vyžití řadě tuzemských i zahraničních návštěvníků. Horská oblast Krkonoš je známa svými středisky Harrachov, Benecko, Rokytnice nad Jizerou, Vysoké nad Jizerou, Vítkovice. Lyžařské terény a sportovní zařízení těchto středisek jsou využívány nejen k rekreačnímu sportování, ale také k vrcholovému sportu i k pořádání mezinárodních závodů. V letním období jsou přírodní terény vhodné a využívané pro pěší turistiku i pro cykloturistiku. Český ráj byl již v roce 1955 vyhlášen první chráněnou krajinnou oblastí naší republiky, od roku 2005 se stal součástí evropské sítě geoparků a zároveň geoparkem UNESCO. Jeho dominantou je středověký hrad Trosky a legendárním vrcholem je Kozákov s nalezištěm drahých kamenů. Typické pro Český ráj jsou také pískovcové skály hojně navštěvované milovníky horolezectví. Unikátem světové úrovně jsou Bozkovské jeskyně. O širokém rekreačním využití okresu Semily svědčí vysoký počet rekreačních zařízení hromadného i individuálního charakteru.