v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Břeclav inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Břeclav se nachází v nejjižnějším cípu Moravy. Je to kraj lužních lesů, sněhobílých skal, vinic a polí, kraj bohaté historie, četných památek, lidových tradic, region dvou světových unikátů chráněných UNESCO. Na jihu hraničí s Rakouskem, na jihovýchodě se Slovenskem, na severu s okresem Brno-venkov, na západě s okresem Znojmo a na severovýchodě s okresy Hodonín a Vyškov.
Převážně nížinaté území okresu se rozkládá v oblasti Dyjsko-svrateckého úvalu, Středomoravských Karpat a Dolnomoravského úvalu. Dyjsko-svrateckým úvalem protékají řeky Jevišovka, Jihlava a Svratka. Středomoravské Karpaty jsou tvořeny útvary Dunajovických kopců, Pavlovských vrchů, Pouzdřanských kopců, Šakvického vrchu, Staré hory, Hustopečské brány, Zaječického kopce a Kloboucké pahorkatiny. Dominantou tohoto území je vyvýšenina Pálavských vrchů. Na území okresu se rozkládá národní přírodní rezervace Lednické rybníky – soustava rybníků trvale využívaných k chovu ryb s celkovou rozlohou přes 1 000 ha. Mezi největší rybníky patří Nesyt, Novoveský, Vrkoč, Apollo a Hlohovecký. Ráz krajiny výrazně ovlivnilo vybudování soustavy vodních děl Nové Mlýny pod Pavlovskými vrchy s celkovou rozlohou vodní plochy 3 232 ha. Nadmořská výška okresu se pohybuje okolo 200 m. Nejvýše položeným bodem je vrch Děvín v CHKO Pálava s nadmořskou výškou 554 metrů a nejníže položeným bodem je soutok Moravy a Dyje v katastrálním území Lanžhot se 149 metry nadmořské výšky.

Po zohlednění změn správního uspořádání k 1. 1. 2007 (sladění hranic okresů podle správních obvodů ORP) má okres Břeclav rozlohu 103 825 ha. Díky velmi příznivým půdním a klimatickým podmínkám má na území okresu bohatou tradici zemědělství, které je zaměřeno na výrobu obilovin, okopanin a na pěstování teplomilné zeleniny, ovoce a vinné révy. Na konci roku 2007 byla zemědělská půda na výměre 69 962 ha, což bylo 67,4 % výměry okresu. Současný trend zemědělství směřoval k obnově vinic, které se pěstují na výměře 8 751 ha. Okres ležící v teplé klimatické oblasti patří k nejteplejším oblastem jižní Moravy. Dlouhodobá průměrná roční teplota dosahuje 9°C. V jarním období dosahuje 14°C, v létě 17°C, na podzim 5°C a v zimě -0,6°C. Průměrné množství srážek je 519 mm. Z ročního úhrnu připadá 33 % srážek na jaro, 31 % na léto, 20 % na podzim a 16 % na zimu.

Administrativně se okres Břeclav po sladění hranic k 1. 1. 2007 člení na 63 obcí a dále pak na 69 částí obcí. Celkem 9 obcí má statut města – Břeclav, Hustopeče, Klobouky u Brna, Lanžhot, Mikulov, Podivín, Valtice, Velké Bílovice a Velké Pavlovice. Další 4 obce (Boleradice, Drnholec, Moravská Nová Ves a Velké Němčice) mají statut městyse a 7 obcí má o přiznání tohoto statutu požádáno. Celkem 58 obcí má pouze jednu část, 4 obce se dělí na dvě části a město Břeclav má tři části. K nejmladším městům patří Lanžhot a Velké Bílovice, které statut města obdrželi v roce 2001. Z hlediska velikostních skupin obcí bylo v okrese 12 obcí s počtem obyvatel menším než 499 (předběžné počty obyvatel ke konci roku 2007), 500 až 999 obyvatel mělo 18 obcí, 30 obcí spadalo do skupiny 1 000 až 4 999 obyvatel, dvě obce (Hustopeče a Mikulov) patřily do skupiny 5 000 až 19 999 obyvatel a konečně jedna obec (Břeclav) byla ve skupině 20 000 až 49 999 obyvatel. Břeclav je největším městem okresu měřeno jak počtem obyvatel tak rozlohou.

Od 1. 1. 2003 je v platnosti nové správní uspořádání obcí, v souladu se změnami hranic k 1. 1. 2007 na území okresu Břeclav působí tři obce s rozšířenou působností (ORP) – Břeclav, Hustopeče a Mikulov (obce 3. stupně). Správní obvod Břeclav má největší rozlohu – 439 km2, patří sem 18 obcí s celkovým počtem obyvatel 58 716 (k 31. 12. 2007). Správní obvod Hustopeče má rozlohu 355 km2, 28 obcí mělo 34 849 obyvatel a správní obvod Mikulov má rozlohu 245 km2, 17 obcí mělo 19 606 obyvatel. K nižšímu správnímu členění - v rámci ORP Hustopeče jsou 2 pověřené obecní úřady (POU) – Klobouky u Brna (obec 2. stupně) a Hustopeče.

K 31. 12. 2007 žilo v okrese Břeclav 113 171 osob, z nichž bylo 57 961 žen (51,2 %). Počet obyvatel se proti konci roku 2006 zvýšil o 217 osob. Ke zvýšení stavu obyvatel došlo zásluhou stěhování, zatímco se v průběhu roku 2007 z okresu vystěhovalo 1 119 osob, přistěhovalo se 1 379 osob (přírůstek stěhováním tedy činil 260 osob). Přirozená měna vedla k úbytku obyvatel, živě se v roce 2007 narodilo 1 076 dětí, ovšem zemřelo 1 119 osob (přirozený úbytek představoval 43 osob). Podle věkové struktury z konce roku 2006 bylo z celkového počtu obyvatel 14,5 % osob ve věku do 14 let, stáří 15 až 64 let mělo 72,0 % obyvatel okresu a starších 65 let bylo 13,5 % osob. Průměrný věk obyvatel okresu na konci roku 2006 dosahoval 39,7 roků (37,9 u mužů a 41,3 u žen). V rámci Jihomoravského kraje je nejvyšší věkový průměr v okrese Brno-město, a to 41,8 roku, naopak okresem s nejnižším věkovým průměrem je Znojmo – 39,5 roku.

Podle údajů ze sčítání lidu v roce 2001 více jak 27 % ekonomicky aktivního obyvatelstva okresu pracovalo v průmyslu, který je prezentován gumárenským a plastikářským, chemickým, strojírenským, polygrafickým a potravinářským odvětvím. V obchodě a pohostinství pracovalo 14 %, ve stavebnictví téměř 10 % a v zemědělství 9 % ekonomicky aktivních obyvatel. Okres Břeclav se dlouhodobě řadí k okresům s poměrně vysokou mírou registrované nezaměstnanosti, která k 31. 12. 2007 dosáhla 7,46 % (v Jihomoravském kraji to bylo 6,92 %).

Břeclavský okres je významný z hlediska napojení na mezinárodní komunikační síť jak v silniční, tak i v železniční dopravě, což kladně ovlivňuje i rozvoj podnikatelských aktivit. Surovinové zdroje poskytují zásoby písku, vápence a v okrajových částech okresu se nacházejí ložiska nafty a plynu.

Většina zdravotnických, školských, kulturních a sportovních zařízení je soustředěna ve městech, především v Břeclavi, Hustopečích, Mikulově a Velkých Pavlovicích. Vysoké školství je zastoupeno lokalizovanou Zahradnickou fakultou Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Brno v Lednici.

Na relativně kvalitním ovzduší okresu se mimo jiné podílí také výstavba čističek odpadních vod a připojování kanalizace na tato zařízení. V posledních letech se tak zlepšuje kvalita vodních toků, což dokazuje také obnovený výskyt bobrů při toku řeky Dyje a Moravy.

Ráz krajiny ovlivňuje nejen tok řeky Dyje, která směřuje od Břeclavi ke státní hranici a u Lanžhota se vlévá do Moravy, ale i chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace Pálava s reliéfem Pavlovských vrchů. V roce 1986 byla zapsána na listinu biosférických rezervací pod patronací UNESCO.

Dalším unikátním komplexem na území okresu, zapsaným od prosince 1996 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je Lednicko – valtický areál. Tento rozsáhlý krajinářský park začal na konci osmnáctého století budovat rod Lichtenštejnů jako jedinečný člověkem utvářený celek, který je od devatenáctého století nazýván Zahradou Evropy. Zámky, zámečky, vyhlídky a pavilóny jsou propojeny alejemi a průhledy a vytváří harmonický útvar, rozkládající se na ploše téměř 200 km2. Architektonicky se zde vzájemně prolíná romantismus, klasicismus a empír. Půvab Lednicko – valtického areálu je korunován jedním z nejkrásnějších evropských komplexů anglické novogotiky – lednickým zámkem s přilehlou francouzskou zahradou. Mimořádnou historickou hodnotu má archeologická památková rezervace Pohansko u Břeclavi, kterou odborníci řadí k nejvýznamnějším raně středověkým památkám na území slovanských národů. Na počátku 9. století zde bylo vybudováno slovanské hradisko oválného tvaru o celkové ploše 28 ha. V empírovém zámečku Pohansko je umístěna expozice dokumentující výsledky zdejších archeologických výzkumů.

Město Mikulov zaujme návštěvníky jedinečným panoramatem se siluetou zámku, poutního místa Svatého kopečku a bývalé dělostřelecké tvrze Kozího hrádku. Historické středověké jádro města bylo v roce 1952 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Dominantou města je renesanční zámek, který byl za nejslavnějších dob sídlem olomouckého biskupa kardinála Františka Ditrichštejna.

K zajímavostem oblasti patří mimo jiné i známé archeologické naleziště v Dolních Věstonicích, proslavené nálezem sošky Věstonické Venuše, Sirotčí hrádek, vyhlídková Stolová hora, horolezecký terén strmé vápencové stěny Martinky a soustava vodních děl Nové Mlýny.

Region Břeclavska je spjatý s vinařstvím, které zde má dlouholetou tradici. Do slunných svahů Pavlovských vrchů se táhnou vinice, ke kterým neodmyslitelně patří i vinné sklípky. Svůj význam mají také národopisné soubory, udržující tradici lidových tanců a lidových písní. Region je místem konání řady folklorních festivalů. K nejznámějším patří Podluží v písních a tancích v Tvrdonicích, Kraj beze stínu v Krumvíři. Silnou tradici mají krojované hody v oblasti Hanáckého Slovácka zvláště ve Velkých Bílovicích, Vrbici, Rakvicích a na Podluží v Lanžhotě a v Moravské Nové Vsi.

Přírodní zajímavosti, klimatické podmínky, řada historických památek a možnosti kulturního vyžití lákají každoročně velké množství turistů k návštěvě zdejšího kraje. V příhraničních částech okresu se rozvíjí spolupráce s obcemi Dolního Rakouska především v pořádání společných kulturních projektů, budování dopravní infrastruktury a v ochraně životního prostředí.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Podívejte se, kam lidé navrhují umístit na Břeclavsku radary měřící rychlost

Také letos chystá policie akci Speed Marathon. Při ní se zaměří na dodržování rychlosti na silnicích. Lidé mohou pomocí webového portálu navrhovat místa, kde má měřit. A lidé iž navrhují. Podívejte se, kam chtějí umístit radary na Břeclavsku.

Týden na Břeclavsku: Odchyt dravce na dálnici či havárie elektrokoloběžky

Policisté na D2 chytili opravdového dravce jako v seriálu Kobra 11, v Hustopečích havaroval muž na elektrokoloběžce a letěl pro něj vrtulník, od nálezu ostatků tří novorozenců v Dolních Dunajovicích uplynulo právě deset let. Tyto a další události přinesl Břeclavsku minulý týden. Připomeňte si je v souhrnu Břeclavského deníku.

Hustopečské mandloně rozkvetou, lidé mohou tipovat kdy. Loni počasí překvapilo

Hustopeče zanedlouho zaplní turisté, aby si užili krásu kvetoucích mandloní. Město tradičně vyhlásilo tipovací soutěž, ve který den tato čtrnáctidenní podívaná začne. Autor nejpresnějšího tipu získá láhev Hustopečské mandlovice. Zájemci se mohou zapojit do pátku 21. února.

Pořadatelé vyhlásili Vinařství roku 2024. Vzpomněli při tom i na vinaře Kadrnku

Vinařství roku 2024 vyhlásili ve středu večer pořadatelé této prestižní soutěže v prostorách brněnské hvězdárny. Nejvyšší trofej získalo Vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic na Kyjovsku. V průběhu celého večera probírali hosté s moderátorem Markem Ebenem nejrůznější vinařská témata. Vzpomněli také na držitele titulu z roku 2022 Jindřicha Kadrnku z Březí u Mikulova, který nedávno předčasně zemřel.

Malá škola, velký úspěch. Věstonice slaví vítězství v přijímačkách z češtiny

/VIDEO/  I ve vesnici s pouhými třemi stovkami obyvatel může být nejlepší škola v okrese. Při posledních jednotných přijímacích zkouškách na maturitní obory středních škol to předvedli žáci deváté třídy základní školy v Dolních Věstonicích. Jak už Deník informoval, na Břeclavsku obsadili školáci z této základní školy první místo v češtině. Tuto školu navštěvují především žáci ze spádových Dolní Věstonic, Horní Věstonic, Pavlova a Strachotína.