v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí
Okres Písek v současných hranicích vznikl v roce 1960. Územní reformou byl do okresu Písek začleněn bývalý okres Milevsko a část okresu Týn nad Vltavou. Naopak několik obcí v severní části území přešlo do okresu Příbram. Poslední územní změny proběhly v roce 1990 začleněním obce Nadějkov do okresu Tábor na základě výsledku místního referenda. Druhá změna pak souvisí se sladěním hranic okresů podle správních obvodů ORP k 1.1. 2007 a znamená předání obce Dražíč okresu České Budějovice. Svou rozlohou 1 127 km2 je druhým nejmenším okresem kraje.
Povrch okresu je mírně zvlněný, nadmořská výška stoupá směrem od jihu ke kopcovitému severu. Výraznější vrchy představuje masiv Písecké hory s vrchem Mehelník (632 m). Nejvyšším bodem okresu je však na severu vrch Kozlov (708 m), který je součástí Povltavské hornatiny. Naopak nejníže položeným místem okresu a celého Jihočeského kraje je hladina Orlické přehrady (cca 330 m nad mořem).
Z geologického hlediska jsou na území okresu zastoupeny převážně horniny žulového charakteru. Nerostné bohatství okresu není příliš výrazné. Jsou zde pouze ložiska štěrkopísku, lomového kamene, živce, kaolínu a cihlářských jílů a technicky nevyužitelná ložiska lignitu.
Z celkové výměry okresu zaujímá zemědělská půda 56 % lesní půda 33 %, 7 % tvoří zastavěné a ostatní plochy. Lesy převážně jehličnaté, se rozkládají podél řek, rozsáhlý je rovněž masiv Píseckých hor. Značný význam má v okrese 46 km2 vodních ploch (4 % celkové plochy okresu). Hlavním vodním tokem na území okresu je řeka Vltava, která jím protéká od jihu k severu a řeka Otava, se svými přítoky Blanicí a Lomnicí se sdruženým přítokem řeky Skalice. Soutok obou hlavních řek je pod hradem Zvíkov. Tok Vltavy zde tvoří 68 km dlouhé Orlické přehradní jezero, které zasahuje i do dolního toku Otavy a Lomnice. Celková vodní plocha představuje 2 640 ha. Vodní zdrž téměř v celé své délce nabízí své vody a břehy ke koupání, provozování vodních sportů, rybolovu a rekreaci. Nejznámějšími kempy jsou Velký Vír, Radava a Podolsko. Na území okresu je kolem 300 rybníků, z nichž je nejznámější Tálínský, nazvaný podle obce, u které se nachází.
Dopravní síť na území okresu vznikla postupným a dlouhodobým vývojem. Železniční síť tvoří hlavní tratě Plzeň - České Budějovice, Zdice - Protivín a Ražice - Tábor. Územím okresu prochází důležité silniční spoje České Budějovice - Písek - Plzeň a Písek - Tábor. Autobusové spojení bylo dříve zajišťováno do všech obcí a většiny osad. V důsledku nízké rentability se autobusové linky postupně redukují.
Podle aktuálních demografických zdrojů žije v okrese Písek 70 tis. obyvatel. Hustotou obyvatelstva 63 obyvatel na 1 km2 patří okres spíše k více zalidněným okresům kraje. Samotné město Písek, ve kterém žije téměř 30 000 osob, je třetím největším v kraji. V dlouhodobém vývoji obyvatelstva okresu od roku 1990 převládá mírně sestupný trend, který se projevil dosažením minima v roce 2000. Od tohoto roku pak již můžeme hovořit o stagnaci s mírnými výkyvy na obě strany. Příčinou tohoto vývoje je jednak nepříznivý poměr mezi počty zemřelých a počty narozených. V celém sledovaném období nenajdeme jediný rok, kdy by přirozená měna ovlivnila počet obyvatelstva ve směru růstu. K určitému zlepšení došlo až v roce 2008, kdy saldo dosáhlo relativně velmi malé hodnoty, zatímco v předchozích letech se pohybovalo kolem 150 osob. Změnil se i vliv stěhování. Zatímco v prvních letech po roce 1990 převládalo vystěhovalectví z okresu (kolem 200 osob ročně) dochází od roku 2006 k opačnému vývoji a počet přistěhovalých ovlivňuje demografickou bilanci ve směru růstu (v roce 2006 a 2008 cca o 250 osob). V mezidobí nemělo prakticky stěhování na vývoj obyvatelstva vliv.
Podle sčítání lidu v roce 2001 představoval počet ekonomicky aktivních obyvatel okresu 37 tisíc osob, tj. 11 % aktivních kraje. Ten samý podíl dosahuje podíl okresu z kraje podle počtu jednotek zapsaných v Registru ekonomických subjektů. Absolutně se jedná o 17 tisíc jednotek. V odvětvové struktuře zaměstnanosti (podle počtu zaměstnanců v podnicích se sídlem v okrese) připadá nejvyšší podíl na průmysl (38 %), což je mírně nad průměrem kraje. Rovněž nadprůměrný je podíl netržních služeb. Naproti tomu mírně podprůměrné je zastoupení tržních služeb a zejména dopravy, kde podíl zaměstnanců je jeden z nejnižších v kraji. Na zemědělství připadá zhruba 8 % zaměstnanců, tedy o 2 procentní body více než je krajský průměr. Soukromí zemědělci pak představují 14 % z celkového počtu osob podnikajících v kraji v tomto sektoru.
Vliv na rozvoj vzdělanosti a kulturní úrovně Písecka mělo postupné vytvoření sítě základního, středního a odborného školství, včetně gymnázií a odborných škol různého profesního zaměření. Nejstarším střediskem vzdělání bylo od roku 1778 gymnázium v Písku, od r. 1860 česká reálka. Později vzniklo gymnázium v Milevsku, specializované školy lesnické, průmyslové, ekonomické, zdravotnické a odborné a integrované školy. Po roce 1989 byly založeny další školy - Vyšší odborná škola filmařská, Soukromá střední výtvarná, Soukromá střední uměleckoprůmyslová škola a vyšší odborné školy při střední průmyslové a lesnické škole. Síť školských zařízení tvoří 33 mateřských škol, 21 základních škol, 2 gymnázia, 8 středních odborných škol, 4 vyšší odborné školy a střední odborná učiliště. V současné době je ve městě Písku 1 soukromá vysoká škola.
Ke kulturnímu vyžití slouží pro obyvatele okresu i jeho návštěvníky divadlo, kina, muzea, knihovny, koncertní síně i výstavní prostory. Kulturní život města Písku je velmi pestrý. Každoročně se zde koná řada tradičních přehlídek a festivalů - Městské slavnosti, Jihočeský hudební festival, Písecká nokturna, Mezinárodní letní filmové kurzy, přehlídka malých divadelních scén Šrámkův Písek, soutěž v rýžování zlata na Otavě, Tour Region Film, Mezinárodní bienále kresleného humoru, Mezinárodní folklorní festival, Mezinárodní festival studentských filmů. Řadu možností skýtají zařízení sportovní a rekreační – plavecké a zimní stadiony, koupaliště, plovárny, tenisové a fotbalové areály, sportovní haly, motokárová dráha, umělý lyžařský svah. Nejbližší okolí měst s mnoha značenými stezkami láká k příjemným procházkám i cyklistickým výletům.
Atraktivitu celého regionu zvyšuje Orlická přehrada se zámkem Orlík a hradem Zvíkov, město Protivín se starým schwarzenberským pivovarem, státní přírodní rezervace u rybníka Řežabinec, obec Albrechtice nad Vltavou s prastarým kostelem a unikátním hřbitovem, areál středověkých tvrzí v Kestřanech a mnoho dalších památek. Stavby lidové architektury lze spatřit např. v osadách Krašovice, Jamný, Smrkovice, Třešně, Kluky, Vlastec a Tukleky. Z církevních staveb zaujme románský kostel Na Červené, který byl před napuštěním Orlické přehrady přesunut na výše položené místo, kostel v Putimi, Chřešťovicích, Čížové a Heřmani.