v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Strakonice inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Strakonice se nachází v západní části Jihočeského kraje a svou rozlohou 1 032 km2 je nejmenším okresem kraje. Na severu sousedí se Středočeským krajem (okresem Příbram), na západě s Plzeňským krajem (okresy Plzeň-jih a Klatovy), na jihu a východě s jihočeskými okresy Prachatice, České Budějovice a Písek.

Z celkové rozlohy připadá 65 % na zemědělskou půdu, 23 % pokrývají lesy a 4 % zaujímají vodní plochy. Horopisně náleží okres z největší části ke Středočeské žulové vrchovině, na jihozápadě k podhůří Šumavy, na severozápadě k Brdům a jejich jižním podhůřím, na jihovýchodě k pahorkatině Prachatické. Na východě do území okresu zasahuje severozápadní výběžek Českobudějovické pánve. Převážná část území má charakter pahorkatiny, horského rázu nabývá jen v jihozápadním výběžku s nejvyšším bodem okresu vrchem Zahájený (845 m n.v.), roviny poměrně malého rozsahu se rozkládají kolem řeky Otavy.

Nadmořská výška okresu je v severní polovině mezi 400 - 600 metry, ojediněle přes 600 metrů, v jižní polovině mezi 500 - 700 metry. Průměrná roční teplota se pohybuje v rozmezí 6 až 7,5 °C. Vodní srážky jsou vyrovnané a jejich roční průměr je v rozpětí 550 - 650 mm/m2. Podnebí je vnitrozemské, poněkud chladnější a vlhčí v místech větších vodních ploch.

Nejvýznamnějším vodním tokem je řeka Otava, kdysi zlatonosná a perlorodá, která protéká středem okresu ve směru od západu k východu. V okresním městě se do ní vlévá Volyňka protékající celou jižní částí okresu. Jihovýchodní částí okresu protéká Blanice a severozápadní částí Lomnice. Větší plochy rybníků se nacházejí v pahorkatině Blatenské, Strakonicko-písecké, v úvalu Strakonicko-protivínském, v pánvi Českobudějovické a pahorkatině Bavorovské.

Na celém území okresu převládají vyvřelé horniny (žuly, granodiority a syenitové porfyry) a přeměněné horniny, tzv. krystalické břidlice (hlavně ruly).Tyto horniny, zvláště pak vyvřelé, jsou vyhledávány jako cenný stavební materiál. Vedle stavebního kamene jsou další důležitou nerostnou surovinou vápence, štěrky, písky a cihlářské hlíny.

Na území okresu je poměrně hustá silniční síť, paprskovitě se rozbíhající jak z okresního města, tak i z ostatních měst v okrese. Z hlavních silnic je nejdůležitější směr České Budějovice - Plzeň a Strážný - Vimperk - Praha. Hlavní železniční tratí procházející okresem je trať České Velenice – Plzeň. Tratě regionálního významu jsou: Volary - Číčenice, Číčeníce - Týn nad Vltavou.

Počtem 71 tis. obyvatel (včetně osob s dlouhodobým pobytem) se řadí na čtvrté místo v kraji, ale hustotou obyvatelstva 68 obyvatel na km2 zaujímá třetí místo za okresy České Budějovice a Tábor. V dlouhodobém vývoji obyvatelstva od roku 1990 můžeme vysledovat dva základní trendy. Období do roku 2004 je charakterizováno pozvolným poklesem počtu bydlících obyvatel ze 71,9 tis. na 69,4 tisíc. Od roku 2005 se pak situace obrací a počet obyvatel se zvyšuje, zatím ale nedosáhl úrovně výchozího roku. V prvé etapě byl hlavní příčinou poklesu počtu obyvatel negativní vliv přirozené měny, kdy počty zemřelých převyšovaly počty narozených také o více než 300 osob. Vliv stěhovaní, resp. jeho salda, byl také převážně negativní, ale rozdíly zde nebyly tak výrazné. Změna po roce 2005 byla ovlivněna zejména stěhováním. Počty přistěhovalých překročily počet vystěhovalých v jednotlivých letech o 300 až 500 osob. Tento pozitivní vliv byl mimo to ještě posílen v letech 2007 a 2008 kladným saldem přirozené měny.

Četné archeologické nálezy, uložené v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích, svědčí o výskytu sídlišť na území okresu již před naším letopočtem. Nejstarší historické prameny uvádějí existenci obcí již v polovině 11. stol. (Krejnice, Škůdra, Zvotoky), nejrozsáhlejší osidlování okresu (zakládání obcí) nastalo v průběhu 13. - 14. století. Hrady a tvrze, z nichž řada již zanikla, jsou dokladem poddanského charakteru středověkých měst a obcí. Mezi významné kulturní památky patří hrad ve Strakonicích, kdysi sídlo pánů Bavorů, později maltézských rytířů, vodní hrad a zámek v Blatné, dochovaný hradební systém včetně zbytků bašt, příkopů, hradeb města Vodňany, zřícenina hradu Helfenburk, některé tvrze a zámky, chráněné území „Žižkovo bojiště u Sudoměře " - dějiště Žižkova vítězství dne 25. března 1420 a mnoho dalších. Lidovou architekturu od poloviny 19. století připomínají v řadě obcí selská stavení s typickými štíty, dílo zedníka a lidového stavitele Jakuba Bursy.

Podle výsledků sčítání lidu 2001 bylo v okrese 35 tisíc ekonomicky aktivních osob, tj. 11 % ekonomicky aktivních kraje. Obdobný podíl připadá na okres také z pohledu aktuálnějších dat o celkových počtech zaměstnaných (ovšem podle podniků se sídlem v okrese). V odvětvové struktuře zaměstnanosti připadá sice nejvyšší podíl na průmysl, ale zanedbatelné není ani zemědělství, kde počty zaměstnaných představují druhý nejvyšší podíl v kraji. Opačná situace je v ubytování, kde podíl 2 % znamená nejnižší hodnotu v kraji. S výše uvedenými relativními hodnotami korespondují i počty jednotek ve statistickém Registru ekonomických subjektů, ve kterém je v okrese evidováno 16 tisíc subjektů.

Okres můžeme rozčlenit na čtyři mikroregiony - Blatensko, Vodňansko, Volyňsko a Strakonicko. Každá oblast má svá specifika a můžeme zde najít nejednu historickou památku a zvláštnost. Blatensko - půvabná krajina, oblast rybníků s rybníkem Labuť - největším v okrese. Vodňansko - krajina rybníků a lesů, které určují ráz této krajiny. Hladina rybníků předpovídá přitažlivou atmosféru výlovů, které jsou hojné a pestré na zvyky udržované jedinou střední rybářskou školou v České republice. Volyňsko - kopce a lesy, které otevírají průchod jen řece Volyňce. a pyšnící se celou řadou staveb lidové architektury (Čestice - venkovský barokní zámek, Dobrš - renesanční tvrz či Malenice s vodním hamrem). Strakonicko – jeho nejvýraznějším krajinotvorným prvkem je řeka Otava. Někdejší proslulost města výrobou fezů a motocyklů dnes připomíná již jen muzejní expozice. Strakonice však stále platí za město dudáků. Pravidelně se zde konají Mezinárodní dudácké festivaly, na které se sjíždějí hudebníci a národopisné soubory z různých koutů Evropy.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Pasáci řidičů taxi obrali stát o víc než 121 milionů korun

Tým jihočeské kobry má další úspěch. Jihočeští kriminalisté a celníci odhalili čtyři podvodníky. Ti se měli pomocí flotily firem dopustit závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Od ledna 2020 do března 2024 obrali stát na DPH o víc než 121 000 000 korun.

Soudce Jiří Bernát byl okouzlující člověk a rádce. Uplynulo 10 let od jeho smrti

Ve středu 20. listopadu uplyne 10. výročí od náhlé smrti jedné z nejvýznamnějších osobností české justice, soudce Jiřího Bernáta (81) z Tábora, který rozhodoval v případech trestných činů těch nejhorších pachatelů; vrahů, násilníků, zlodějů, ale i podvodníků, zástupců StB či funkcionářů řídících zásahy na demonstranty v 80. letech.

Strakonice už mají vánoční strom. Na náměstí putoval z Jinína

Na strakonickém náměstí už stojí vánoční strom. Vzrostlý smrk stříbrný přivezli a usadili pracovníci technických služeb dnes, tedy v úterý 19. listopadu. Do Strakonic putoval z nedalekého Jinína, přes město ho jako tradičně doprovázela hlídka strážníků Městské policie Strakonice.

Bratři vraždili kvůli sestře: Vojtěch ubil otce a macechu, Jaroslav soka v lásce

Láska k nevlastní sestře, klam, vztek a dva bratři s krví na rukou. Případ Vojtěcha a Jaroslava Hrdličkových nemá v dějinách české kriminalistiky obdoby. Co předcházelo vraždě otce a macechy v Tymákově v roce 2012? A proč rok po řádění mladšího sourozence prolil krev i ten starší? Na tyto a další otázky odpovídá nová série unikátního seriálu Deníku Příběhy zla Jiřího Nováčka. V jejím prvním díle najdete shrnutí případu a také rekonstrukci událostí minutu po minutě.

Senioři si vydělali na rekonstrukci domova 160 tisíc korun. Díky svým fotkám

Život v jakémkoli věku má hodnotu, pokud jej prožíváme tady a teď. I to je fakt, který měla připomenout charitativní výstava fotografií obyvatel Domu klidného stáří v Sousedovicích. Výstava, díky které se podařilo přihodit do kasičky na rekonstrukci a přístavbu sousedovického domova krásných 160 tisíc korun.