v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí
Okres Beroun leží v západní části Středočeského kraje. Svojí východní hranicí sousedí s okresem Praha-západ, na jihu s okresem Příbram, na západě s okresem Rokycany a na severu s okresy Rakovník a Kladno. Dálnice D5 Praha – Plzeň rozděluje okres téměř souměrně na dvě poloviny.
Povrch okresu má charakter pahorkatiny. Rovinatější části se nacházejí v několika enklávách západně od Berouna, dále pak v oblasti Hostomic, Neumětel a Litně. Nejníže položeným místem okresu je hladina Berounky při jejím výtoku z území okresu za Zadní Třebání o nadmořské výšce 211 metrů. Nejvyšším místem je vrch Jivina (620 m n.m.).
Z morfologického hlediska patří Berounsko převážně ke Středočeskému krasu (Barandien). Je to vápencová oblast, rozkládající se přibližně kolem toku Berounky v úseku od Berouna ku Praze. Je zde vytvořeno mnoho zajímavých přírodních útvarů, a to především skalnaté útesy, lemující břehy Berounky a četné jeskyně. Z nich nejznámější jsou Koněpruské jeskyně, které mají bohatou krápníkovou výzdobu.
Více než třetinu území okresu zaujímají lesy. Ty tvoří převážně souvislé celky, ať již kopcovité Hřebeny a Brdy s nadmořskou výškou kolem 600 m, nebo lesy Křivoklátské, které jsou poměrně v rovině.
Svojí rozlohou 662 km2 zaujímá okres 11. místo ve Středočeském kraji a 6,0 % z jeho rozlohy. Zemědělská půda tvoří 52,7 % a lesy 35,7 % z rozlohy okresu. Hustotou osídlení 123 obyvatel na km2 patří k průměrným okresům kraje.
K 1. lednu 2008 náleží do okresu Beroun 85 obcí. Z celkového počtu obcí má 6 přiznán statut města a 4 byly stanoveny městysem. V okrese bylo k 1. 1. 2008 celkem 81 307 obyvatel a tímto počtem se řadí mezi poslední tři, nejméně obydlené okresy Středočeského kraje. Během roku 2007 bylo zaregistrováno 977 živě narozených dětí, což činí 6,8 % z živě narozených v kraji, bylo uzavřeno 459 sňatků a rozvedeno 274 manželství.
K 31. 12. 2008 bylo v rámci okresu Beroun zapsáno celkem 19 527 subjektů v registru ekonomických subjektů. Podle převažující činnosti tvoří zemědělství a lesnictví 6,1 %, průmysl 13,1 %, stavebnictví 13,5 % a maloobchod 16,1 %.
K 31. 12. 2007 bylo v rámci okresu Beroun evidováno 1 602 uchazečů o zaměstnání. Registrovanou mírou nezaměstnanosti 3,56 % se řadí v rámci kraje na 5. místo. Oproti roku 2006 došlo ke snížení, a to ze 4,25 %.
Situaci na trhu práce na Berounsku do značné míry ovlivňuje blízkost a dobrá dopravní dostupnost k Hlavnímu městu Praze.
Školství je v okrese zastoupeno sítí základních škol, učilišť a středních škol. Střední všeobecné vzdělání lze získat na gymnáziu v Berouně nebo Hořovicích. Jediná vyšší odborná škola má zaměření pedagogické.
Berounsko je nesmírně bohaté svými historickými památkami. Nejznámější z nich je starobylý hrad Karlštejn, který je jedním z nejpamátnějších v celé republice. Dalšími významnými památkami jsou hrady Žebrák a Točník, zámek v Hořovicích, barokní kostel v Tetíně, klášterní kostel ve Sv. Janu pod Skalou, Jungmannův rodný domek v Hudlicích a celá řada dalších památek.
Na Berounsku se nacházejí dvě chráněné krajinné oblasti - Český kras a Křivoklátsko (biosférická rezervace UNESCO). Nejvýznamnější částí chráněné krajinné oblasti Český kras je oblast Karlštejn – Koda o rozloze 2 010 ha, kde se v Císařské rokli nacházejí pěnovcová jezírka, v celé oblasti jsou různé druhy chráněných rostlin, například lýkovec, dřín, tařice skalní, hlaváček jarní, koniklec načernalý, lomikámen trsnatý a mnoho dalších. Kromě toho u vrchu Bacína, který je nejvyšším bodem Českého krasu, 499 m n.m., se nachází archeologické naleziště.
Bohatost a krása přírody na Berounsku si vynutila i zákonnou ochranu dalších lokalit. Národní přírodní památkou byl vyhlášen vrch Kotýz, Zlatý kůň, Klonk, Černá rokle, přírodní památkou pak Lom na Kobyle, Špičatý vrch – Barrandovy jámy, Tetínské skály, Karlické údolí, Kulivá Hora, Radotínské údolí a jiné.
Berounsko, zvláště údolí Berounky, je vyhledávaným místem rekreace a odpočinku. Obyvatelé Prahy zde využívají množství rekreačních chat a chalup.