v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí
Okres Kolín leží ve východní části Středočeského kraje. Má protáhlý tvar od západu k východu. Východní hranici tvoří okresy Hradec Králové a Pardubice. Na severu hraničí s okresem Nymburk, na západě s okresem Praha-východ, na jihu s Benešovem a Kutnou Horou.
Reliéf okresu je rovinný až mírně zvlněný, pozvolna stoupající od severu k jihu a od východu k západu. Severní část zabírá Středolabská tabule, a to Českobrodská a zčásti i Nymburská kotlina, přecházející směrem k východu do tabule Chlumecké. Od jihu sem zasahuje Dobříšská pahorkatina a zčásti Kutnohorská plošina. Nejníže položeným místem okresu je v severní části hladina řeky Labe (187 m n.m.), v jejímž okolí se rozkládá úrodná polabská nížina, nejvýše položeným místem je vrch Skalka (516 m n.m.) u Kostelních Střímelic při jihozápadní hranici okresu.
Svojí rozlohou 744 km2 zaujímá okres 8. místo ve Středočeském kraji a 6,8 % z jeho rozlohy. Téměř 75 % z rozlohy okresu zaujímá zemědělská půda, která ze zemědělské rozlohy kraje tvoří 8,3 %. Plochou lesů patří okres Kolín mezi pět nejmenších v kraji. K průměrným okresům kraje patří také svou hustotou osídlení 125 obyvatel na km2 , s absolutním počtem 93 042 obyvatel. K 1. 1. 2008 náleželo do okresu Kolín 89 obcí. Z celkového počtu obcí má přidělen statut města 6 obcí a 3 obce byly stanoveny městysem. Během roku 2007 bylo v okrese Kolín zaregistrováno 1 040 živě narozených dětí, což představuje 7,3 % z živě narozených v kraji, bylo uzavřeno 542 nových manželství a 294 rozvedeno.
Okres lze charakterizovat jako průmyslově-zemědělský. Je zde řada větších i menších podniků, reprezentujících různá odvětví. Převažuje zaměření elektrotechnické, strojírenské, chemické a polygrafické. Zásadní změnou ekonomického potenciálu okresu je však vybudování průmyslové zóny Kolín – Ovčáry s dominující továrnou TPCA s.r.o., na výrobu malých osobních automobilů. Intenzivní zemědělská rostlinná výroba těží z výborných výrobních podmínek v Polabí. K 31. 12. 2008 bylo na celém okrese evidováno v registru ekonomických subjektů 20 796 subjektů. Podle převažující činnosti tvoří 14,1 % odvětví průmyslu, 15 % stavebnictví, zemědělství se 6,2 % se řadí mezi střed okresů v kraji a 11,6 % tvoří maloobchod.
K 31. 12. 2007 bylo v rámci okresu Kolín evidováno 2 918 uchazečů o zaměstnání, což představuje registrovanou míru nezaměstnanosti 5,49 %. Oproti roku 2006 došlo k poklesu ze 6,08 %. Přesto, že došlo ke snížení nezaměstnanosti, pohybuje se okres nad průměrem okresů Středočeského kraje.
Školství je v okrese zastoupeno sítí základních škol, učilišť a středních škol. Střední všeobecné vzdělání lze získat na gymnáziu v Kolíně nebo Českém Brodě. Jedna vyšší odborná škola má zaměření misijní a teologické a jedna zdravotnické. Okresní město Kolín má svoji vysokou školu, která zahájila činnost v roce 2003.
Ačkoliv okres Kolín nepatří mezi turisticky nejpřitažlivější, nachází se na jeho území řada míst, která uspokojí i náročné obdivovatele přírodních krás a historických památek. Kolínsko má tři národní přírodní památky. Voděradské Bučiny - nejznámější a svojí rozlohou 658 ha nejrozsáhlejší - kde hlavním předmětem ochrany jsou bukové porosty. Libický luh, který je největším souvislým komplexem lužních lesů se sítí starých ramen s různým stupněm zazemnění na středočeském Labi a V jezírkách – pozoruhodný vodní a mokřadní ekosystém. Dále je na Kolínsku celá řada drobných přírodních památek.
Největší koncentraci historicky cenných památek má centrum okresního města, které je zapsáno do seznamu městských památkových rezervací středních Čech. Na stavbě gotického chrámu sv. Bartoloměje, která započala v roce 1260, se podílel i Petr Parléř. Autorem nejcennějšího obrazu v chrámu „Mučení sv. Bartolomějě“ je světoznámý Petr Brandl. Významnou kulturní památkou města je i starý židovský hřbitov a synagoga.
Nad obcí Lipany stojí mohyla na paměť bitvy u Lipan, která zde byla svedena v roce 1434 a skončila porážkou husitských polních vojsk. Za obcí Křečhoř a na vrchu Bedřichov jsou památníky slavné bitvy u Kolína, v níž byl v roce 1757 poražen pruský král Bedřich II. vojsky rakouské císařovny Marie Terezie.