v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí
Okres Děčín je nejsevernějším okresem v Ústeckém kraji. Na jihozápadě sousedí s okresem Ústí nad Labem, jižně hraničí s okresem Litoměřice. Východní hranici okresu tvoří českolipský okres v Libereckém kraji. Severní hranice území je zároveň i hranicí státní se SRN a Polskem.
Svou rozlohou 909 km2 patří okres Děčín k větším okresům Ústeckého kraje a je na 4. místě v pořadí dle velikosti okresů. Zaujímá 17,0 % celkové rozlohy kraje.
Je to oblast s výjimečným přírodním bohatstvím, zejména se svéráznými skalními útvary v pískovcových skalách. Dominantou a zároveň nejvyšším bodem okresu Děčín je Děčínský Sněžník s výškou 723 m n. m. Naopak nejníže položeným místem je ve Hřensku hladina řeky Labe s nadmořskou výškou pouhých 115 m n. m. Pokud pomineme dna vytěžených hnědouhelných lomů, je to i nejníže položený bod v České republice. Na území okresu se rozkládá Děčínská vrchovina s již zmiňovaným vrcholem stolové hory Děčínského Sněžníku, dále rozsáhlá oblast Labských pískovců s Chráněnou krajinnou oblastí Českosaské Švýcarsko, tvořená pískovcovými útvary a soutěskami. Nejznámějším útvarem je Pravčická brána. Malou část území zaujímají Lužické hory a České Středohoří.
Největším vodním tokem tohoto území je řeka Labe. Odvádí vodu z převážné části Čech. Koryto Labe je široké 100–150 m a při průměrné vodnosti má řeka hloubku 2,5–3 m. Mezi největší přítoky Labe patří Ploučnice a Jílovský potok. Posledním přítokem na území okresu je řeka Kamenice, která se do Labe vlévá ve Hřensku v blízkosti státní hranice se SRN. Řeka Mandava, patřící k povodí Odry, opouští dvakrát naši republiku. Poprvé u Rumburka a pak znovu u Varnsdorfu. Okres Děčín není bohatý na stojaté vody. Největší vodní nádrží je Velký rybník u Horního Podluží, kde je zřízena ornitologická rezervace. Několik menších rybníků se nachází ve Šluknovské pahorkatině a pro rekreační účely se využívá Olešský rybník. Jediná přehradní nádrž byla vybudována na Chřibské Kamenici v roce 1916 a její hloubka dosahuje 20 m.
Klimatické podmínky jsou v okrese Děčín velice rozdílné. V nejvyšších oblastech Děčínských stěn dosahuje průměrná roční teplota 5–6 stupňů Celsia a naopak na pravém břehu Ploučnice v Děčínské kotlině vystupuje průměr ročních teplot na 8–9 stupňů Celsia. Okres patří k dobře zavlažovaným oblastem. Roční úhrn srážek se pohybuje od 650 mm v Děčínské kotlině do 900–1100 mm v Lužických horách. Vanou zde nejčastěji větry západních směrů. Jihozápadní větry přinášejí děčínskému okresu vzduch znečištěný exhalacemi a zde se mísí se znečištěným vzduchem z místních zdrojů. V závětrné poloze ležící kotliny a hluboká údolí vykazují teplotní inverze.
Z celkové rozlohy okresu, 909 km2, zaujímá zemědělská půda téměř 365 km2, lesní půda 448 km2, vodní plochy 10 km2 a zastavěné plochy 95 km2. Zemědělská půda je rozčleněna na ornou půdu (33,7 %), zahrady (6,3 %), ovocné sady (1,1 %) a trvalé travnaté porosty (58,8 %).
Ke dni sčítání žilo na území okresu Děčín 133 887 obyvatel. Toto území se počtem obyvatel umístilo na 1. místě v pořadí sedmi okresů Ústeckého kraje.
Okres Děčín je rozdělen na 52 obcí, z nichž 13 má statut města. Obce se dále dělí na 191 částí obcí a 331 základních sídelních jednotek.
Za posledních deset let došlo v děčínském okrese vlivem transformačního procesu, započatého v roce 1991, v oblasti hospodářství ke značným změnám. Bylo uzavřeno několik významných průmyslových podniků, např. Desta Děčín, Kablo Děčín, Diana Děčín, TOS Varnsdorf a značně stoupla nezaměstnanost. V posledních letech vzrůstá počet soukromých podnikatelů v oblasti služeb, obchodu a pohostinství a tím se rozšiřuje nabídka v těchto oblastech, vzrůstá i konkurence, což se kladně projevuje v kvalitě zboží a služeb. Pokud porovnáme všechny okresy Ústeckého kraje z hlediska investiční aktivity, okres Děčín zaujímá 5. místo v rámci Ústeckého kraje v pořízení dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku.
Území děčínského okresu díky svým přírodním krásám poskytuje příznivé podmínky pro rekreaci a navštěvují ho ročně tisíce turistů z tuzemska i zahraničí, aby se pokochali krásami neobvyklých skalních pískovcových útvarů nebo navštívili některé z historických památek. Neustále se zlepšující vzhled měst a obcí a různá sportovní a kulturní zařízení pomáhají zkvalitňovat životní podmínky obyvatel tohoto území.