v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Teplice inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Teplice se rozkládá v severozápadní části České republiky při hranicích se SRN. Na jihozápadě sousedí s okresem Most, na východě s Ústím nad Labem, na jihovýchodě s okresem Litoměřice a na jihozápadě malou částí s okresem Louny.

Rozloha teplického okresu činí 469 km2, čímž se řadí svojí velikostí mezi sedmi okresy Ústeckého kraje na 5. místo. Okres Teplice zaujímá necelých 8 % celkové rozlohy kraje. Území okresu je velmi členité a je z jedné čtvrtiny pokryto Krušnými horami o průměrné výšce 570 m n.m. s nejvyšším bodem Pramenáč (909 m n.m.). Na jihovýchodní straně zabíhá do okresu část Českého středohoří s nejvyšším vrchem Pařez (733 m n.m.). Střední výška této hornaté části činí zhruba 450 m n.m. Průměrná nadmořská výška nížin, které pokrývají zhruba polovinu rozlohy okresu se pohybuje okolo 200 m n.m. Jediným větším vodním tokem protékajícím severovýchodním směrem přes město Bílinu k obci Žalany je řeka Bílina s celkovým povodím 20,5 km dlouhým. U Malhostic, kde je také nejnižší bod okresu, 162 m n.m., vtéká do ústeckého okresu. Jejími největšími přítoky jsou Mikulovský potok, Syčivka, Bouřlivec a Košťanský potok.

Z dalších vodních ploch v okrese jsou nejvýznamnější čtyři uměle vytvořené nádrže, a to ve Všechlapech, Modlanech a v bývalých dolech Kateřina a Barbora. Největší z nich je nádrž vybudovaná ve Všechlapech v rozsahu asi 1 km délky a 300 m šíře.

Klimatické podmínky okresu jsou značně ovlivňovány vertikální členitostí území celého Podkrušnohoří. Průměrná roční teplota v okrese se pohybuje mezi 6 – 7 °C. Dešťový stín, který zasahuje údolní oblast okresu je příčinou nízkých srážek, které se pohybují kolem 600 mm ročně.

Z celkové rozlohy teplického okresu, 469 km2, zaujímá zemědělská půda přibližně 161 km2 a nezemědělská půda 308 km2. Zemědělská půda je dále rozčleněna na ornou půdu (51,7 %), trvalé travní porosty (39,0 %) a zahrady (5,7 %). Z nezemědělské půdy zaujímá lesní půda 46,6 %.

Teplickým okresem prochází důležité železniční a silniční dopravní tepny. Většina železničních tratí byla v okrese vybudována již v minulém století. V důsledku dřívější povrchové těžby uhlí docházelo k jejich častému překládání. Nejdůležitější jsou železniční tratě vedoucí z Chomutova přes Most a Teplice do Ústí nad Labem. V silniční dopravě má prvořadou úlohu mezinárodní trasa E 55, která vede ze SRN přes Cínovec, Dubí, Teplice a okres opouští asi 2,5 km za obcí Bořislav.

Okres Teplice je bohatý na historické a kulturní památky. Mezi nejstarší se řadí objekty v oblasti měst Teplice, Duchcov, Bílina a Dubí. K nejnavštěvovanějším patří Duchcovský zámek, postavený kolem roku 1570 a je proslulý působností G. Casanovy. Teplice jsou známy jako významné světoznámé lázně, jejichž vznik se traduje do roku 762. Léčivé prameny se proslavily daleko za hranicemi. Léčí se zde nemoci pohybového a oběhového ústrojí. V dnešní době jsou lázně nejvíce navštěvovány pacienty z Arabských zemí.

Horská oblast okresu je využívána pro krátkodobou rekreaci obyvatelstva. Zejména v zimě jsou horské svahy Krušných hor využívány pro zimní sporty a to sportovci i ze vzdálených míst z vnitrozemí, ale i z ciziny.

Okres je v současné době rozdělen na 34 obcí, z nichž 8 má statut města. Obce mají 114 částí a dále jsou rozděleny na 225 základních sídelních jednotek. Ke dni sčítání bylo v okrese k trvalému pobytu přihlášeno 126 098 osob.

Vlivem transformačního procesu, započatého v roce 1991, došlo v oblasti hospodářství k značným změnám. Několik významných průmyslových podniků bylo uzavřeno a některé státní podniky byly rozprodány a v řadě dalších byla ukončena činnost. V okrese se začala zvyšovat nezaměstnanost, která na konci roku 2001 dosáhla 16,57 % a stále se zvyšuje.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Řeka Labe je jedinečným krajinným prvkem Ústeckého kraje a severní části země

Vyhodnocení současného stavu říčního toku či návrh takových opatření k budoucí péči o říční tok, aby byla využitelná jak pro ochranářskou, tak i vodohospodářskou praxi. Výsledky unikátního mezioborového výzkumu dolního úseku řeky Labe představili odborné i laické veřejnosti vědci z Ostravské univerzity, Botanického ústavu Akademie věd a České zemědělské univerzity. V rámci workshopu uspořádaného ve spolupráci se Správou Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě následně diskutovali s veřejností o možnostech péče i zlepšení stavu řeky, a to s ohledem na skutečnost, že přírodní prostředí Labe je chráněné na evropské úrovni.

Marii Polívkovou z Duchcova ocenil kraj za celoživotní aktivitu v oboru atletiky

Už potřetí se na krajském úřadu uskutečnilo slavnostní vyhlášení nejúspěšnějších atletů Ústeckého kraje. Ocenění sportovci převzali z rukou 1. náměstkyně hejtmana pro oblast školství, mládeže a sportu Jindry Zalabákové.

Silnice na Teplicku jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, místy je ledovka

Na horách napadl nový sníh, místy se může vyskytovat ledovka. Lidé z Teplicka ji hlásí například z Moldavy a nebo vyšších poloh nad Krupkou. Kluzké chodníky byly ráno v Teplicích a nebo je lidé hlásili z Bíliny. Portál krizového řízení Ústeckého kraje upozorňuje na nebezpečí námrazy na Cínovci. Silničáři jsou v terénu, komunikace ošetřují. Vyplývá to z dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic. 

Lithium: Přeprava rudy po kolejích Koziny ohrožuje plány na bydlení v Újezdečku

Očekávaný hluk z překladiště rudy a od železniční vlečky může narušit záměry s rozvojovou částí obce na Teplicku.

Opět pěna v Bílině, viník neznámý. Rybáři se zlobí, chtějí znát zdroj znečištění

"Na řece Bílině se znovu na některých místech projevuje výrazné pěnění, zřejmě opět způsobené únikem saponátů, vše bylo hlášeno odpovědným orgánům. Jedná se o dlouhodobý problém, k únikům dochází v okolí Velvět na Teplicku, i přes indicie je zatím problém prokázat jednoznačného viníka. A to s ohledem na množství vyústění, která jsou do řeky svedena." Takto to ve středu 15. ledna dopoledne uvedli zástupci severočeského rybářského svazu na svém facebookovém profilu společně s fotografií bílé pěny v řece Bílině.