v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Most inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Most je svoji rozlohou 467 km2 druhým nejmenším okresem v Ústeckém kraji. Na severní straně je chráněn hradbou Krušných hor, ze západu, jihu a východu hraničí s okresy Chomutov, Louny a Teplice. Ke dni sčítání 1. 3. 2001 žilo zde 117 196 obyvatel a proti minulému sčítání počet obyvatel klesl o 2,5 %. Okres má pouze 26 obcí, z toho čtyři obce se statutem města. Okres se vyznačuje velkou hustotou obyvatel na km2 (251) a ze sedmi okresů Ústeckého kraje nejvyšším podílem obyvatel žijících ve městech. Podíl městského obyvatelstva zde dosáhl 89 %.

Území okresu náleží ke třem geografickým celkům. Na severu je to oblast Krušných hor, do jihovýchodní části zasahují kopce výběžku Českého středohoří, které v jihozápadní části přecházejí v Žateckou plošinu. Střední část okresu vyplňuje Mostecká kotlina v podobě velké pánve. Mezi údolím pánve a náhorní částí Krušnohorského masivu je výškový rozdíl 250 až 900 metrů. Nejvyšším místem okresu je hora Loučná – 956 m n.m. a nejnižším bodem je místo pod vrchem Bořeň – 204 m n.m., kde řeka Bílina opouští okres. Území okresu leží v povodí řeky Bíliny a jejího přítoku říčky Srpiny. Pro klimatické poměry jsou charakteristické nízké průměrné roční srážky, asi 500 milimetrů, a poměrně vysoké průměrné roční teploty ovzduší, od 8,4 do 8,8 stupňů Celsia. Vzhledem ke členitosti terénu se zde vyskytují často mlhy. Převážná část okresu patří do lesostepního pásma s převládajícím společenstvím dřevin, které dobře snášejí ztížené podmínky. Jsou to břízy, jeřáby, olše, dub červený, smrk pichlavý a některé druhy borovic. Nerostné bohatství této oblasti negativně ovlivnilo i význam zemědělství. Zemědělská půda tvoří pouze necelých 30 % z celkové rozlohy okresu a zároveň je tento podíl nejnižší z okresů Ústeckého kraje. Např. v okresech Louny a Litoměřice je poměr zemědělské a nezemědělské půdy obrácený. Za největší chráněné území na rozhraní okresů Most a Chomutov s rozlohou 136 ha můžeme označit přírodní rezervaci Jezerka. Byla vyhlášena v roce 1969, aby ochránila geobiocenózy listnatého lesa a skalních útvarů stejnojmenné hory Jezerky (vrchol 706 m n. m.). Přírodní rezervace Černý rybník byla vyhlášena roku 1993 a nese název podle rybníka poblíž obce Klíny. Jeho hladina se nachází ve výšce 805 m n. m. Tato rezervace o ploše 32 ha zachovává charakter vrchoviště rozvodného typu. Vrstvy rašeliniště v některých místech dosahují až sedmi metrů. Nachází se zde porosty borovice blatky, kosodřeviny, vřesy, mnoho druhů lišejníků, brusinky, borůvky a vlochyně, vzácný rojovník bahenní.

Ohromné nerostné bohatství zcela předurčilo charakter a ekonomický význam okresu. V letech budování socializmu, kdy se Československo orientovalo na energeticky náročný těžký průmysl, se hnědé uhlí stalo rozhodující složkou palivoenergetické základny. V průběhu čtyřiceti poválečných let bylo v oblasti povrchové těžby zrušeno 130 průmyslových objektů, ale zároveň zmizelo i přes 80 obcí. V době, kdy historické město Most ustoupilo těžbě, nebylo pochyb o perspektivě hornictví a energetiky na další desítky let. Důsledkem této orientace je v současnosti nejvyšší procento nezaměstnanosti v republice. Útlum těžby způsobil propouštění pracovníků. Pomoci v této situaci by měly rekvalifikace a výstavba průmyslových zón. Průmyslové zóny mají nalákat investory, kteří vytvoří další pracovní místa.

Předpokladem pro hospodářský a tím i sociální rozvoj oblasti je modernizace stávajících a stavba nových dopravních spojení nejen mezi hospodářskými centry, ale především těch, která umožňují kvalitní a rychlé spojení se sousední Spolkovou republikou Německo, jež je vstupní branou do Evropské unie. To se týká jak silniční dopravy, dokončení dálnice D8, rychlostní komunikace R7 Louny – Most – Chomutov, tak modernizace železničního koridoru.

Nebývale intenzivní růst těžby a rozvoj hospodářství na území okresu v minulém století přinesl i nárůst dopadů průmyslové činnosti na životní prostředí. Nutno ale zdůraznit, že omezování výrob a nové investice vkládané do ochrany životního prostředí přinášejí zlepšení. Množství uvedených znečišťujících látek vypouštěných do ovzduší je evidováno v Registru emisí a zdrojů znečišťování ovzduší. Z výsledků měření základních znečišťujících látek, (jako jsou tuhé emise, oxid siřičitý, oxidy dusíku, oxid uhelnatý a uhlovodíky) za rok 2000 dojdeme ke zjištění, že okres Most dosáhl u některých ukazatelů poměrně příznivých výsledků oproti ostatním okresům Ústeckého kraje. Vysoké jsou jen tuhé emise (1,7 t/km2) a oxid uhelnatý jako stálý důsledek odkrývaných vrstev uhlí. V roce 1991 byly nastaveny ministerstvem ekologické limity těžby, aby se region mohl rozvíjet a nebyl vydán na pospas těžebním společnostem. Energetická koncepce státu by měla být projednána do konce roku 2003.

Povrchová těžba má stále nepříznivý vliv na život lidí v pánevních oblastech a také na vzhled krajiny. Zákonná ustanovení o ochraně a rekultivaci půdy při báňské činnosti jsou sice v českých zemích známa již dlouho, ale zákony a novely nebyly důsledně dodržovány a zemědělská půda byla silně devastována. První úplný generel rekultivací koncernu SHD byl zpracován v letech 1958 až 1959, ale až v roce 1976 byla schválena novela, která zpřísnila zábory a zacházení s půdním fondem. Přestože byl generel několikrát upravován (vyvíjely se nové stroje a získávaly zkušenosti) stal se nejdůležitější rekultivační směrnicí na dlouhá léta. Největší díl rekultivací tvoří zemědělské rekultivace, druhé v pořadí jsou rekultivace lesnické, desetinu výměry pánve by měly pokrýt rekultivace vodní a zbývající část bude patřit obytnému a výrobnímu prostoru a technické infrastruktuře. V řadě případů se daří navracet devastovaná území zemědělské výrobě, což dokazují vinice v Chrámcích a v blízkosti Mostu, ovocné sady, lesy, louky a rekreační vodní plochy.

Nejvíce byla těžbou, pokud jde o likvidaci obcí, postižena mostecká oblast. Ale i zde najdeme řadu pozoruhodných památek, které mohou podpořit cestovní ruch. Velmi nešťastné bylo rozhodnutí zbourat celý starý Most a postavit nový. Čas nepotvrdil správnost tohoto rozhodnutí a ani několik desítek milionů tun kvalitního uhlí nemohlo nahradit historické ztráty. Ze starého Mostu, města s více jak sedmisetletou tradicí, zůstal zachován jen děkanský kostel jako vrchol gotického stavitelství a pozůstatky hradu na kopci Hněvín. Přemístění děkanského kostela za necelých 30 dnů na 51 speciálních hydraulických podvozcích bylo v roce 1975 světovou raritou. K turistickým lákadlům může v Mostě patřit také autodrom a hipodrom se svými proslulými akcemi mezinárodního významu. Význam celé této oblasti v minulosti nám dokladují i další pamětihodnosti nacházející se na území okresu. Obec Horní Jiřetín (Jorenthal) byl významným poutním sídlem na obchodní cestě do Saska a záznamy o něm pocházejí již z 13. století. Císař František Josef I. povýšil dokonce Horní Jiřetín na město a udělil mu městský znak. V obci je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a barokní fara. V katastru obce leží zámek Jezeří, který byl postaven na místě původního gotického hradu. Od Bílé hory je majitelem rod Lobkowiczů. V 19. století se zámek stal významným kulturním centrem, navštěvovaným zejména hudebníky a skladateli. Ve městě Litvínov náleží k pamětihodnostem Valdštejnský zámek z první poloviny 18. století, který je obklopen zámeckým parkem v anglickém stylu o rozloze osmi hektarů. Od roku 1964 je zde zřízeno muzeum. Valdštejnská kaple se nachází na zrušeném městském hřbitově a je postavena v klasicistním slohu. Mezi významné objekty architektury po druhé světové válce patří Kolektivní dům, zkráceně zvaný Koldům. Komplex představoval v dané době nový styl bydlení s úplným vybavením a službami. O dům se zajímá organizace UNESCO. Litvínov bylo a je město hlavně průmyslové. Význam manufaktury na výrobu sukna připomíná obelisk z roku 1815 umístěný na náměstí Míru. Další zastavení na podkrušnohorské cestě je možné ve městě Lom. Záznamy o existenci osady pocházejí z konce 12. století. Ve městě najdeme kostel Srdce Páně ze 17. století, morový sloup s podstavcem a reliéfem sv. Jiří, kapli Nejsvětější trojice a původní hornickou kolonii z konce 19. století.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Babiš, Pavel i Mareš nástroji podvodů. K tvorbě falešného videa stačí pár kliků

Kyberšmejdi útočí na peníze lidí i přes falešná videa s investičními radami od známých osobností. Zneužili tak třeba expremiéra Andreje Babiše nebo prezidenta Petra Pavla. Podle expertů jsou takzvané deepfake stále méně rozpoznatelné a některé už laik pouhýma očima a ušima kvůli vylepšované technologii umělé inteligence neodhalí. Na co si dát pozor? I na to se zaměřuje druhý díl seriálu Deníku o kyberpodvodech.

Američtí OneRepublic se vracejí Česka. Chystají koncert v pražské O2 areně

Před dvěma lety vyprodali pražskou O2 arenu. V říjnu 2025 se OneRepublic vrátí do největší české haly v rámci svého turné Escape to Europe. Pop-rocková kapela z Colorada potěší nejen svými nejznámějšími hity, ale představí také novinky z letos vydaného alba Artificial Paradise.

Vánoční cukroví na Mostecku: objednávky vrcholí, kilo seženete pod tisícovku

/ANKETA/ Do Vánoc zbývá pouhých pět týdnů a zkušené cukrářky i cukráři na Mostecku už mají své diáře plné objednávek. Kdo ještě váhá s rezervací tradičního vánočního cukroví, měl by si pospíšit. Volných termínů rychle ubývá a čas se krátí.

Kluka ohrožovala injekční stříkačkou, vymámila z něj padesát korun. Prý na vlak

Žebrání, drogy, vyhrožování, zatčení. Otřesný způsob vymáhání peněz z kolemjdoucích zvolila žena v Mostě. Prosby brzy vystřídalo vydírání. „Vydělala“ si padesátikorunu, ale zadělala si na pořádný průšvih.

Více než půl miliardy. Tramvajová trať v Mostě se zcela promění, včetně zastávek

/VIZUALIZACE/ Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova zahajuje jednu z největších investic ve své historii. Modernizace téměř tříkilometrového úseku tramvajové trati na třídě Budovatelů, která tvoří hlavní dopravní osu města, má stát přibližně 561 milionů korun. Kromě rekonstrukce kolejí projekt zahrnuje i rozsáhlé úpravy přilehlých komunikací, chodníků a veřejného prostoru.